Aký druh šampónu je najlepší?

Za mastnými vlasmi sa môže skrývať zlé umývanie. Ak sa však začnete správať k svojej hlave šetrne, tvorba mazu sa spomalí. Pomôže aj citrón. Vlas sám osebe nie je mastný, za ťažkosťami sa väčšinou skrýva vlasová pokožka.

Šampóny môžu byť tekuté, viskózne až gélové, číre, mliečne zakalené alebo perleťové. Základom všetkých je voda (80 až 90 %). V nej sú rozpustené čistiace a peniace látky (menej pre suché a viac pre mastné vlasy), vonná kompozícia, farbivo, konzervačná a okysľujúca látka. Výber a kvalita čistiacich látok významne ovplyvňuje šetrnosť šampónu voči vlasom a pokožke, a preto i jeho cenu. Reklamné nápisy na obaloch šampónov zdôrazňujúce pH 5 až 5,5 sú len cieľom zvýšenia predajnosti. V skutočnosti hodnota pH 4 až 6 je dnes samozrejmá pre všetky moderné nemydlové šampóny.

Detské šampóny
Detské šampóny svojim zložením musia spĺňať požiadavky na citlivú detskú pokožku. Obsahujú znížené množstvo tenzidov, farbív, parfumov. Nesmú dráždiť oči pri umývaní.

Základné šampóny
Základné šampóny, teda také, ktoré neuvádzajú iné účinky, sú určené na normálne vlasy. Vlas očistia, nedodajú im však regeneračné látky. Netreba ich podceňovať. V kombinácii s kvalitnými regeneračnými prípravkami sú výborné. Žiaľ, takých je už na trhu málo. Ostatné druhy sú špeciálne šampóny. Obsahujú rôzne prísady, ktoré majú odstrániť problémy vlasov a vlasovej pokožky.

Šampóny na mastné vlasy
Šampóny na mastné vlasy majú menej ošetrujúcich látok než iné šampóny, aby vlasy neboli nadmerne zaťažované a nestratili svoj objem. Pridávajú sa do nich však vyššie koncentrácie tenzidov a rastlinné extrakty zo žihľavy, lopúcha, nechtíka, prasličky, chmeľu, materinej dúšky, skorocelu, brezy, harmančeka a čajovníkového oleja. Môžu obsahovať aj iné zložky zmierňujúce vylučovanie mazu cez mazové póry.

Šampóny na suché vlasy
Šampóny na suché vlasy obsahujú vaječný lecitín a rôzne premasťujúce látky, ktoré nielenže dodávajú vlasu vláčnosť a odolnosť, ale zabraňujú svrbeniu, pocitom napätia a nadmernému odmasteniu pokožky hlavy. Ak vlasy nie sú veľmi špinavé, vhodné je zriediť šampón vodou v pomere 1:1.

Šampóny proti lupinám
Šampóny proti lupinám okrem čistiacich zložiek, obsahujú jednu alebo viacero látok, ktoré obmedzujú rozvoj kvasinky Malassezia furfur (starší názov Pityrosporum ovale), najväčšieho vinníka nadmernej tvorby lupín. Ako každý mikroorganizmus, časom sa aj táto kvasinka stáva odolnou voči dovtedy účinným látkam. Preto sa protilupinové látky často obmieňajú. Okrem toho, existuje viacero druhov tejto kvasinky. Z toho dôvodu, zatiaľ čo u jedného prípravok s určitou protilupinovou látkou účinkuje, u iného sa žiadúce výsledky nedosiahnu a prípravok je potrebné vymeniť. Ťažšie formy nadmernej tvorby lupín sú prejavom ochorenia, ktorého liečba patrí do rúk kožného lekára.

Publikované: 28. 07. 2017
Tagy: # tag

Zdieľať

Inšpirujte sa

Prihlásenie

Registrácia

Základné informácie