Ako na správne a bezbolestné holenie

Brada, strnisko, fúzy. V súčasnosti rovnako vychytený módny doplnok ako dámska kabelka. Ako sa však správne holiť a akú kozmetiku používať, aby ste si pri úprave nenarobili viac škody ako úžitku?

Štatistiky hovoria, že 22% mužov má problémy so zarastajúcimi fúzmi, 19% mužov trápi podráždená pokožka a 13% mužov sa pravidelne pri holení poreže 🙂 Aj z týchto dôvodov je správna starostlivosť pred, počas a po holení nevyhnutná.

Príprava
Ľudská pokožka je najcitlivejšia v skorých ranných hodinách, a teda aj najviac náchylná na opuchy a poranenia. Naopak, najviac odolná je v popoludňajších a večerných hodinách. Tieto hodiny sú teda na holenie najvhodnejšie.
Najdôležitejším úkonom pred holením je hydratácia. Tvár je potrebné pred holením umyť teplou vodou (ktorá otvára póry) a na odstránenie nečistôt a nadbytočného mazu použiť mydlo vyrobené špeciálne na tvár (v prípade použitia sprchovacieho gélu alebo krému na telo môže dôjsť k podráždeniu pokožky, respektíve vzniku infekcií). Po umytí je vhodné niekoľkokrát prejsť po tvári teplým, vlhkým uterákom, ktorý pomôže zmäkčiť fúzy a uľahčiť holenie.

Holiaca kozmetika

Pri holení elektrickým strojčekom hovoríme o suchom holení, teda aj pokožka by mala byť analogicky úplne suchá. V prípade holenia ručným strojčekom (žiletka, britva) je potrebné použiť holiaci gél alebo krém, ktoré pokožku zvláčnia a sú aj dôležitou súčasťou samotného holenia. Neodporúčame používať klasickú penu – často býva plná umelých stabilizátorov a konzervantov, ktoré ju udržiavajú v jej prirodzenom, napenenom stave a vyvolávajú alergickú reakciu. Preto je vhodné využívať prostriedky na holenie v tube alebo špeciálne mydlá a krémy na holenie. Barbus Classic mydlo na holenie a krém na holenie s glycerínom sú vhodné pre všetky typy pleti. Hlavnou zložkou je glycerín, ktorý pokožku zjemňuje, zvláčňuje a dodáva jej pružnosť. Zatiaľ čo obyčajná pena tvár vysušuje, mydlo a krém na holenie pokožku hydratujú. Zároveň zaručia lepšie kĺzanie holiaceho strojčeka a zabraňujú podráždeniu počas holenia.
Novinkou v holiacej kozmetike sú olejčeky pred holením, ktoré sú šetrnou alternatívou bežných prípravkov na holenie. Na pokožku pôsobia už v priebehu holenia a prispievajú tak k ochrane a upokojeniu pleti. Vďaka svojmu zloženiu vyhovuje olej potrebám citlivej a podráždenej pleti. Primárne slúži ako ďalšia ochranná vrstva, ktorá chráni pokožku, zjemní fúzy a zabráni tak podráždeniu a červenaniu – vyskúšajte náš Barbus Classic Olej pred holením.

Spôsob holenia

Aby ste svoju pleť zbytočne nepodráždili, je potrebné holiť chĺpky v smere rastu. Smer rastu najlepšie odpozorujete, ak chĺpky necháte deň vyrásť a prejdete po nich rukou v rôznych smeroch. V niektorých smeroch sa vám budú zdať drsnejšie, v iných hladšie – smer, v ktorom sú chĺpky hladšie, je smer rastu. Holenie krížom alebo naprieč smeru rastu sa odporúča až pri druhom, prípadne treťom kole holenia. Je to agresívnejší spôsob holenia, ktorý spoločne s holením proti smeru rastu fúzov má slúžiť len ako dohoľovacia procedúra pri miestach s ťažšou dostupnosťou. Dôležité je nevyvíjať pri holení príliš silný tlak na strojček – takýto spôsob vôbec nenapomáha dokonalejšiemu oholeniu. Čepele žiletky pracujú najefektívnejšie, keď prechádzajú hladkým povrchom. Stláčanie vytvára priehlbinu, ktorá môže spôsobiť podráždenie a nerovnomerné oholenie.
Po holení. Miera podráždenia pokožky po holení je individuálna, no napriek tomu sa odporúča používať prípravky, ktoré podráždenie redukujú a zmierňujú. Ak sa holíte ráno, používajte vodu po holení, ktorá sa vstrebe rýchlejšie ako balzam a zanechá vašu pokožku sviežu a príjemne voňavú. Barbus Classic voda po holení patrí k našim tradičným prípravkom starostlivosti o mužskú pleť s dlhodobou tradíciou. Je vhodná na všetky typy pleti a predchádza podráždeniu.
Pokožku máte iba jednu – dávajte si teda pozor na zloženie používaných produktov. Vyhýbajte sa umelým látkam, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie. Tradičné produkty Barbus sa starajú o pánsku pleť od roku 1965. Zverte sa teda do rúk profesionálov! 🙂

Zdroj: traditionalshaving.co.uk, herbadrug.sk

Publikované: 03. 10. 2017

Zdieľať

Inšpirujte sa

Prihlásenie

Registrácia

Základné informácie